minerály, drahé kameny, databáze minerálů, učebnice, gem

Navigace

Články

Australský zirkon naznačuje, že Země byla brzy obyvatelná

25.02.2014

Canberra - Úlomek zirkonu nalezený na ovčí farmě v západní Austrálii je podle nového zjištění vědců nejstarší známou částí naší planety. Experti s pomocí dvou různých metod stanovili věk krystalu na 4,4 miliardy let. Informovala o tom agentura Reuters.

Nález naznačuje, že Země se stala poměrně krátce po svém vzniku před 4,5 miliardy let obyvatelnou. "Zemská kůra se vytvořila relativně brzy po vzniku naší planety a tento malý drahokam je jejím pozůstatkem," napsali odborníci ve své studii zveřejněné v nejnovějším vydání časopisu Nature Geoscience.

"Země v její rané fázi nebyla tak drsným místem, jak se mnozí vědci domnívali," konstatoval vedoucí výzkumu John Valley z amerického Wisconsinského univerzitního systému.

Naše planeta vznikla před 4,5 miliardy let jako žhavá koule, ale podle zmíněného zirkonu lze soudit, že již o 100 milionů let později měla pevnou zemskou kůru. Z věku minerálu je také patrné, že zemská kůra se objevila jen 160 milionů let po zformování naší sluneční soustavy.

"Jedna z věcí, které nás doopravdy zajímají, je, kdy byla Země poprvé vhodná k životu. Kdy vychladla natolik, že se mohl objevit život," uvedl Valley v telefonickém rozhovoru. Zjištění, že krystal zirkonu, a tudíž i zemská kůra, jsou staré 4,4 miliardy let, naznačují, že naše planeta mohla být schopna podporovat mikrobiální život před 4,3 miliardy let," prohlásil dále Valley.

"Nemáme žádné důkazy, že život tehdy skutečně existoval. Ani nemáme žádné důkazy, že neexistoval. Ale není důvod, proč by před 4,3 miliardy let nemohl život na Zemi existovat," dodal Valley.

Nejstarší fosilní svědectví života na Zemi jsou stromatolity, tedy vápencové útvary vytvořené archaickými formami bakterií, které jsou staré asi 3,4 miliardy let.

Zmíněný zirkon byl vyzdvižen ze skály v australské oblasti Jack Hills v roce 2001. Na nález takové důležitosti je zirkon velmi malý, měří pouze 0,2 krát 0,4 milimetru.

"Zirkony mohou být velké a velmi krásné. Ty, se kterými pracujeme my, jsou však malé a nejsou pro nikoho zvlášť atraktivní s výjimkou geologů," podotkl Valley. "Kdybyste tento úlomek položili na dlaň a měli dobrý zrak, mohli byste ho vidět bez lupy," dodal.

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/veda_a_technika/zpravy/australsky-zirkon-naznacuje-ze-zeme-byla-brzy-obyvatelna/1047584

Nový drahokam v uralské sbírce

28.02.2014

Na Uralu byl objeven nový drahokam, který věda dříve nepoznala. Je s to soupeřit dokonce s diamanty a smaragdy. Minerál dostal název mariinskit.

Má jasně zelenou barvu a vysoký ukazatel refrakce, což znamená, že při správném broušení nebude zářit hůř než diamant.

V klenotnictví to byla senzace: uralští vědci objevili nový drahokam. Název dostal podle Mariinského smaragdového ložiska, kde byl nalezen. Mariinskit má neobvyklou jasně zelenou barvu. Vypadá dokonce efektněji než smaragd. Svou pevností jen trochu zaostává za diamantem: 8,5 oproti 10. Podle hlavní kvality drahokamu, což je refrakce, lom světla, dokáže mariinskit soupeřit s diamantem nebo smaragdem.

Minerál byl objeven v podobě zrní. Největší nalezený vzorek nového kamene má velikost pouhé půlky milimetru. Nicméně má tento objev skvělou budoucnost, podaří-li se najít v ložisku větší krystaly, řekl Hlasu Ruska jeden z objevitelů mariinskitu vědec Michail Popov:

-Hlavními vlastnostmi mariinskitu je vzácnost, vysoká pevnost, jasná a pěkná barva. Jediný mínus spočívá v malé formě vyloučení:0,2 milimetru. Takový kamínek se nedá vybrousit, protože po broušení z něj zůstane jen pětina. Mluvit o objevení celého ložiska minerálu je zatím brzy, protože ho našli v Mariinském ložisku, největším v Evropě a jednom z největších ve světě ložisku smaragdů a alexandritů. Můžeme jen říci, že se v dole objevil nový prvek.

Možná, že kvůli své jedinečnosti a vysokým kvalitám bude nový drahokam dražší než diamant nebo smaragd. Odborníci ale zatím nepospíchají s tvrzením, že mariinskit udělá převrat na světovém trhu drahokamů, řekl Hlasu Ruska doktor geologie a mineralogie Vladimir Polivanov:

-Když tento minerál nikdo na Uralu tisíce let nepoznal, pak ho tam mají velmi málo a žádný velký vliv na trh drahokamů mít nebude. S devadesátiprocentní jistotou mohu říci, že i když diamant nikdy nepředstihne, avšak pro sběratele bude mít obrovskou cenu. Zaplatí za něj jakékoli peníze.

Unikátnost nového minerálu spočívá ještě v tom, že za posledních 200 let nebyly na Uralu nalezeny žádné nové drahokamy kromě alexandritu, řekl vědec. Proto je o tento objev velký zájem.

Vítěz aukce nezaplatil za nejdražší diamant světa, zůstává aukční síni

03.03.2014

Aukční síň Sotheby's je novým nechtěným majitelem růžového diamantu Pink Star. Loni se vydražil za rekordní 76,3 milionu švýcarských franků včetně provize, což je v přepočtu přes 1,7 miliardy korun. Kupující za kámen ale nezaplatil a aukční síň ho jako ručitel musela sama koupit.

Aukční síň Sotheby's to oznámila při vyhlašování čtvrtletních výsledků.

"Dále diskutujeme s původním kupujícím a zvažujeme i jiné alternativy," uvedl finanční ředitel společnosti Patrick McClymont. "Současně jsme však spokojeni s oceněním diamantu a při této ceně v něm vidíme reálnou hodnotu i jako majitel."

Původním kupujícím byl významný newyorský brusič diamantů Isaac Wolf, který diamant s názvem Pink Star (Růžová hvězda), vzápětí přejmenoval na Pink Dream (Růžový sen).

Diamant o váze 59,6 karátů, nejvyšší čistoty a vyhledávané růžové barvy stanovil loni v listopadu historický rekord za vydražený drahokam.

V televizním interview vystaveném na Youtube Wolf dříve uvedl, že kámen kupoval jako investici společně s dalšími zájemci. "Jsme vlastně skupina investorů, kryjí mě lidé z finančnictví. Je to investice a doufají, že na tom hodně vydělají," tvrdil tehdy.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/ruzovy-diamant-patri-aukcni-sini-vitez-aukce-za-nej-nezaplatil-pvp-/eko-zahranicni.aspx?c=A140301_132329_eko-zahranicni_hv

Reklama Ranky:
D